Najpopularniejsze byliny ozdobne do ogrodu
Byliny to z reguły rośliny wieloletnie, żyją dłużej niż dwa lata. Zazwyczaj kilka razy produkują nasiona. Byliny dzielą się na różnorodne gatunki. Duża część z nich rośnie w swoim naturalnym środowisku. Ale są też często uprawiane w ogrodzie.
Idealnie sprawdzają się na rabatach. Można z nich tworzyć piękne, dekoracyjne kompozycje. Są też dobrze znane jako kwiaty cięte. Nadają się do bukietów i ozdób kwiatowych, ponieważ utrzymują się dość długo po ścięciu.
Aster
Charakterystyka
Astry liczą około 250 gatunków roślin. Są to głównie byliny, czasem też krzewiki. Wstępują w wielu kolorach, głównie są to odcienie różu, fioletu, błękitu i bieli.
Mogą osiągać wysokość od 20 do nawet 200 cm. Wśród nich znajdziemy gatunki kwitnące jesienią lub wiosną.
Nazwa tych kwiatów wywodzi się od greckiego słowa „astéri”, co oznacza gwiazdę. Nazwano je tak, ponieważ kształt kwiatów tej rośliny przypomina nieco gwiazdę.
Uprawa
Astry są proste w uprawie. Ich wymagania różnią się w zależność od gatunku. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych. Preferują glebę przepuszczalną i wapienną.
Ich pielęgnacja skupia się głównie na częstym podlewaniu. Po kwitnieniu mogą potrzebować cięcia.
Wyższe gatunki warto podeprzeć, aby zapobiegać złamaniom. Odmiany, które uprawia się w Polsce są mrozoodporne.
Łubin
Łubin zalicza się do mniejszej grupy bylin jednorocznych. Dzieli się na około 200 gatunków. W Polsce uprawiany jest jako roślina ozdobna lub pastewna). Naturalnie występuje w Azji oraz przy Morzu Śródziemnym. Do popularnych gatunków występujących w Polsce należą między innymi: Łubin trwały i łubin ogrodowy.
Łubin ogrodowy – charakterystyka i uprawa
Łubin ogrodowy powstał za pomocą skrzyżowania łubinu trwałego z innymi łubinami. Osiąga około 50-120 cm wysokości. Charakteryzuje się długimi kwiatostanami, w kształcie kłosa. Występuje w wielu kolorach, może być również dwukolorowy.
Kwitnie zazwyczaj na przełomie czerwca i lipca. Jest jednak rośliną krótko-żyjącą i po około 6 latach uprawy obumiera.
Łubin uprawia się z siewu wprost do gruntu.
Łubin ogrodowy preferuje stanowiska słoneczne i jasne. Najlepiej czuje się w glebie średnio żyznej, lekkiej, przepuszczalnej i umiarkowanie suchej. Nie toleruje gleb zasadowych.
Łubin wystarczy podlewać podczas wzrostu i w czasie dłuższej suszy.
Roślina ta jest raczej mrozoodporna. Jednak w czasie silnych mrozów warto okryć ją warstwą ściółki.
Łubin ogrodowy idealnie sprawdza się na rabaty kwiatowe. Nadaje się zarówno na nasadzenia niskie oraz wysokie. Często też stosuje się go jako roślinę ciętą do wazonu.
Piwonie
Piwonie, zwane inaczej peoniami, to piękne, niesamowicie dekoracyjne i bardzo popularne byliny ogrodowe. W polskich ogrodach zdecydowanym faworytem jest piwonia chińska oraz jej mieszańce.
Piwonia charakteryzuje się okazałymi kwiatami, które różnią się kształtem i kolorem i zależności od uprawy. Często są to pełne i duże kwiaty. Mogą występować w barwie różowej, białej, czerwonej oraz żółtej, są też odmiany dwukolorowe.
Piwonie osiągają średnio do 80 cm wysokości, choć zdarzają się wyższe.
Uprawa w ogrodzie
Piwonie najlepiej czują się w miejscach słonecznych. Mogą również rosnąć w delikatnym półcieniu. Ze względu na swoją delikatność powinny być osłonięte przed wiatrem.
Gleba do uprawy tych pięknych roślin powinna być żyzna, próchnicza i średnio zwięzła o odczynie pH 5-6. Dobrze jakby była średnio wilgotna, ale nie podmokła.
Byliny tego gatunku sadzimy na przełomie sierpnia i września.
Należy je podlewać obficiej głównie w czasie suszy oraz delikatnie i rzadziej w ciągu reszty roku. Rośliny te nawadniamy wyłącznie przy podłożu. Nie wolno moczyć liści, ponieważ zwiększa to ryzyko chorób i oparzeń słonecznych.
Peonie mogą rosnąć na jednym stanowisku nawet 10-15 lat. Wiosną warto zasilać je nawozem, najlepiej naturalnym.
Kwiaty te świetnie sprawdzają się na rabatach i nie tylko. Odpowiednio uprawiany będą efektownie kwitły każdego roku, tworząc zachwycającą dekorację ogrodu.
Ostróżka ogrodowa
Roślina ta nie bez powodu nazywana jest królową ogrodu. Jest to bardzo popularna i chętnia uprawiana bylina ogrodowa. Występuje Europie oraz w Azji. Naturalnie rośnie, także w polskich górach: Tatrach, Sudetach i Bieszczadach.
Charakteryzuje się dekoracyjnymi kwiatostanami, o podłużnym kształcie. Składają się one z wielu mniejszych kwiatów, które mają 5 płatków i są dwubarwne. Mogą być one pełne lub niepełne. Najczęściej spotyka się je w kolorze niebieskim fioletowym lub białym, ale istnieją również odmiany różowe i czerwone.
Kwiat kwitnie od lipca do września.
Uprawa i wymagania
Ostróżka nie jest zbyt wymagająca. Do obfitego rozwoju potrzebuje słonecznego stanowiska oraz piaszczysto-gliniastej, lekko wilgotnej gleby. Nawet dobrze toleruje podłoża o gorszej jakości.
Bylina może osiągać nawet do 2 m wysokości, dlatego czasem jej wysokie pędy potrzebują podpórki i powinno się ją osłonić od wiatru.
Ostróżkę powinno się okryć na zimę warstwą ściółki, aby nie przemarzła. Roślina wymaga również przycinania. Pierwszy raz robi się to pierwszym przekwitnięciu. Kolejny raz przycina się ją przy samym podłożu, przed nadejściem zimy.
Kwiat idealnie sprawdza się na rabatach ogrodowych. Świetnie prezentuje się również w rzędach wzdłuż ogrodzenia. Mniejsze odmiany można sadzić w doniczkach.
Roślina nadaje się bardzo dobrze na kwiat cięty.
Dodaj komentarz