Piwonie – popularne i wyjątkowe byliny ogrodowe

Piwonie, zwane też peoniami, to bardzo popularne i długowieczne byliny. Piwonie są bardzo lubiane ze względu na swoją wyjątkową urodę, piękny zapach, różnorodność odmian i kolorów oraz długoletniość.

Jak sadzić piwonie

Miejsce do uprawy

Jeśli już zdecydujemy się na te piękne kwiaty w naszym ogrodzie, musimy wybrać dla nich odpowiednie miejsce. Najlepsze dla piwonii będzie stanowisko słoneczne lub ewentualnie lekko zacienione, osłonięte od wiatru.

Podłoże

Gleba do uprawy piwonii powinna być żyzna i przepuszczalna o pH 5-6. Zbyt duża wilgoć może przyczynić się do gnicia korzeni i zachorowania rośliny.

Czas sadzenia

Peonie powinno się sadzić wiosną, od marca do maja. W przypadku piwonii w donicy można ją sadzić do do jesieni.

Sposób sadzenia

Karpie piwonii umieszczamy płytko w zaprawionym obornikiem no. granulowanym dołku. Następnie zasypujemy, aby pąki były pokryte ziemią do max. 5 cm. A na koniec podlewamy.

Pielęgnacja piwonii

Pielęgnacja piwonii

Kwitnienie

Podczas kwitnienia warto podeprzeć piwonie tak zwaną podporą, ponieważ pędy z kwiatami mogą opadać, szczególnie po deszczu.

Przekwitnięte kwiatostany najlepiej jest usuwać, aby zrobić miejsce dla nowych.

Liście powinno się usuwać, gdy zasychają. I całkowicie jesienią.

Glebę pod piwoniami warto okryć kompostem lub ściółką.

Nawożenie

Dla piwonii dobrze sprawdzą się nawozy naturalne jak np. gnojówka z pokrzyw, która dostarcza roślinom potas, azot, fosfor, magnez, żelazo, wapń i cynk. Można również stosować nawozy do roślin kwitnących, szczególnie wiosną. Zawierają one mało azotu a dużo potasu i fosforu.

Podlewanie

Piwonie powinno się podlewać regularnie, ale nie obficie. Najlepiej rosną one bowiem w umiarkowanie wilgotnym podłożu. W czasie upałów można zwiększyć ilość wody, jednak trzeba uważać aby nie zmoczyć kwiatów i liści.

Przesadzanie

Piwonie można uprawiać przez długie lata przy odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli roślina przestaje rosnąć można ją przesadzić. To da jej “nowe życie” i sprawi, że jeszcze przez długi czas będzie dekorować ogród.

Rozmnażanie piwonii

Piwonie można rozmnażać, gdy osiągną już wiek minimum 5 lat. Rozmnaża się je przez podział karpy. Najlepiej jest to robić w drugiej połowie sierpnia, gdy są już w stanie spoczynku.

Rozmnażanie piwonii może być prostsze niż się wydaje. Po odkopaniu karpy, delikatnie wyciągamy ją z dołka. Karpę tnie się ostrym nożem i dzieli na części. Sadzonki czyścimy z martwych części i pozostawiamy do wyschnięcia.

Później sadzimy roślinę, tak jak za pierwszym razem.

Piwonie zimowanie

Aby przygotować piwonie na nadejście zimy powinno się już w październiku obciąć im liście. Przed nadejściem mrozów najlepiej jest je okryć agrowłókniną lub stroiszem.

Piwonie – popularne odmiany

Piwonie bylinowe dzielą się na rozmaite ciekawe gatunki. Każdy z nich różni się od siebie, ale można je sadzić bez sobą, aby stworzyć różnorodny i kolorowy ogród.

Piwonia chińska – paeonia lactiflora

Ten gatunek posiada jeszcze wiele odmian ogrodowych. Mają one pełne kwiaty w najróżniejszych kolorach. Bardzo często spotyka się je w kolorze różowym lub białym.

Piwonie chińskie są mrozoodporne, dość łatwe w uprawie, a gdy zakwitną tworzą niesamowity efekt.

Piwonia lekarska – paeonia officinalis

Piwonia lekarska rośnie nawet do 60 cm i jest jednopienna. Dekoracyjnego wyglądu nadają jej pełne lub półpełne kwiaty. Są one duże i najczęściej występują w barwach takich jak: biały, wiele odcieni różu i czerwony.

Piwonia drzewiasta – paeonia suffruticosa

Ten gatunek piwonii dzieli się na wiele odmian. Znany jest z tego, że tworzy gęste, rozłożyste kępy. Jego pędy pokryte są liśćmi. Piwonia drzewiasta może sięgać nawet do 2m. Występuje w wielu kolorach i świetnie spełnia funkcję dekoracyjną.

Jej uprawa nie jest trudna, lecz wymaga nieco zaangażowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *